Βόλεϊ Γυναικών: Εκπληκτικός ΑΡΗΣ με ανατροπή (3-2) πέρασε στα ημιτελικά του Κυπέλλου

Η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του ΑΡΗ αν και βρέθηκε πίσω στα σετ με 0-1, κατάφερε να επικρατήσει με 3-2 σετ επί της Θήρας και πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Γυναικών.

Ο ΑΟ Θήρας ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε με 1-8, με τις «κιτρινόμαυρες» να μειώνουν σε 5-9. Ο ΑΟ Θήρας διατήρησε και αύξησε το προβάδισμα με 15-23, ωστόσο ο ΑΡΗΣ δεν τα παράτησε, πάλεψε και εκεί που το σετ φαινόταν χαμένο, μείωσε στον έναν, κάνοντας το 23-24.  Παρόλα αυτά, όλα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες με τη Θήρα να κατακτά το σετ με 23-25.

Στο δεύτερο σετ ο ΑΡΗΣ είχε το δικό του ξέσπασμα και προηγήθηκε με 8-3, ωστόσο ο ΑΟ Θήρας ισοφάρισε σε 9-9. Στη συνέχεια οι ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ με τις «κιτρινόμαυρες» να ισοφαρίζουν σε 1-1 σετ με 25-22.

Στο τρίτο σετ ο εκπληκτικός ΑΡΗΣ μετά το 4-4, με ένα σερί 8-0 έκανε το 12-4 και στη συνέχεια το 20-6. Ο ΑΟ Θήρας κατάφερε να μειώσει σε  22-15, αλλά ο ΑΡΗΣ έκανε το 2-1 σετ με 25-18.

Στο τέταρτο σετ, η Θήρα πήρε προβάδισμα με 6-11 με τον ΑΡΗ να μειώνει σε 11-13, ωστόσο δεν κατάφερε να πλησιάσει περισσότερο, καθώς η Θήρα έκανε το 13-17. Οι “κιτρινόμαυρες” μείωσαν στον πόντο (21-22) αλλά στο πιο κρίσιμο σημείο η Θήρα έστειλε το ματσ στο τάι-μπρέικ με 23-25.

Στο τάι-μπρέικ, η Θήρα πήρε προβάδισμα με 1-5 αλλά ο ΑΡΗΣ με δικού του σερί 5-0, πέρασε μπροστά  με 6-5. Οι “κιτρινόμαυρες” σε κρίσιμο σημείο πήραν προβάδισμα δυο πόντων, κάνοντας το 10-8. Με ασσο της Ξανθοπούλου ο ΑΡΗΣ έκανε το 14-11 και πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά με 15-12.

Τα σετ: 3-2 (23-25, 25-22, 25-18, 23-25, 15-12)