Βόλεϊ Γυναικών: Πάλεψε αλλά ηττήθηκε ο ΑΡΗΣ

Η ομάδα Βόλεϊ Γυναικών του ΑΡΗ ηττήθηκε με 1-3 σετ από τον Παναθηναϊκό στη Μίκρα, στην αυλαία της κανονικής περιόδου της Volley League και τώρα στρέφει την προσοχή της στα play-offs.

Ο ΑΡΗΣ  μπήκε πιο δυνατά και προηγήθηκε με 10-4. Ο Παναθηναϊκός μείωσε στους δυο (15-13) με τον ΑΡΗ όμως να διατηρεί το προβάδισμα καθ’ όλη τη διάρκεια του σετ και να το κατακτά με 25-21.

Στο δεύτερο σετ το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο μέχρι τα μισά περίπου, ωστόσο ο Παναθηναϊκός στη συνέχεια αύξησε τη διαφορά στους επτά, κάνοντας το 10-17. Οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν ένα προβάδισμα πέντε πόντων (17-21), ωστόσο οι «κιτρινόμαυρες» κατάφεραν να επιστρέψουν στη διεκδίκηση του σετ και να μειώσουν  στους δυο (20-22). Στο πιο κρίσιμο σημείο όμως ο Παναθηναϊκός κατάφερε να επικρατήσει με 22-25.

Παρεμφερής ήταν η εικόνα και στο τρίτο σετ με τις δυο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και όλα να κρίνονται στις λεπτομέρειες. Ο Παναθηναϊκός πήρε ένα μικρό προβάδισμα τριών πόντων (16-19), το οποίο διατήρησε και μέχρι το τέλος (20-25).

Στο τέταρτο σετ, οι «κιτρινόμαυρες» είχαν «ξεμείνει» από δυνάμεις με τον Παναθηναϊκό να το κατακτά 14-25 και να παίρνει τη νίκη.

Τα σετ: 1-3 (25-21, 22-25, 20-25, 14-25).

*Οι πόντοι του ΑΡΗ προήλθαν από 3 άσσους, 38 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων.
ΑΡΗΣ (Γιάννης Τσαϊρέλης): Τάνη 1 (1/3 επ.), Απλαδά 7 (2/4 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Τσούμπα 23 (20/54 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σίλβα 6 (4/8 επ., 2 μπλοκ), Αλεξάκου 7 (6/26 επ., 1 μπλοκ, 79% υπ.-43% άριστες), Μπέτσεβα 8 (5/21 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 45% υπ.-16% άριστες) / Κακουράτου (λ, 65% υπ.-30% άριστες), Πιτισγκώνη, Κεραμιτσοπούλου, Αποστολίδου, Καϊσέδο, Λαμπριανίδου, Σαλαγκούδη.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Ανάε 19 (16/43 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 71% υπ-38% άριστες), Γκρότους 6 (6/19 επ., 67% υπ.-52% άριστες), Παπαφωτίου 4 (1/3 επ., 2 άσσους, 1 μπλοκ), Ανθούλη 18 (17/38 επ., 1 μπλοκ), κρος 12 (8/14 επ., 2 άσσους, 2 μπλοκ), Μέντιτς 5 (3/9 επ., 2 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 65% υπ.-35% άριστες), Χατζηευστρατιάδου 6 (4/5 επ., 2 μπλοκ), Νικολογιάννη, Μεταξά, Μερκούρη.