Βόλεϊ Γυναικών: Πάλεψε αλλά ηττήθηκε ο ΑΡΗΣ από τον Παναθηναϊκό

Η ομάδα Βόλεϊ Γυναικών του ΑΡΗ ηττήθηκε με 3-1 σετ από τον Παναθηναϊκό εκτός έδρας, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Volley League Γυναικών.

Το πρώτο σετ ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο μέχρι τα μισά. Οι κιτρινόμαυρες με ένα σερί 5-0 πέρασαν μπροστά με 14-18. Οι «κιτρινόμαυρες» παρέμειναν μπροστά με 18-21, με τον Παναθηναϊκό να μειώνει σε 22-23, ωστόσο ο ΑΡΗΣ το κατέκτησε με 23-25.

Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 9-5, ενώ έφτασε σε double-score με 12-6 και έκανε εύκολα το 1-1 σετ με 25-17.

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε ωστόσο ο ΑΡΗΣ ισοφάρισε σε 17-17. Στο πιο κρίσιμο σημείο ο Παναθηναϊκό παρέμεινε συγκεντρωμένος και κατέκτησε το σετ με 25-19.

Σε ένα εκπληκτικό τέταρτο σετ που καμία ομάδα δεν ήθελε να τελειώσει αν δεν το κέρδιζε ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 2-5, αλλά ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 6-6. Στη συνέχεια και οι δυο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ με τον ΑΡΗ να παίρνει εκ νέου μικρό προβάδισμα με δυο πόντους (11-13). Ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά με 15-14 και 20-18. Ο ΑΡΗΣ ισοφάρισε σε 21-21 και πέρασε μπροστά με 21-22. Στο τέλος με διαρκείς εναλλαγές στο σκορ και εκπληκτικές μάχες ο Παναθηναϊκός κατάφερε να κερδίσει το τέταρτο σετ με 37-35 και να πάρει τη νίκη.

Τα σετ: 3-1 (23-25, 25-17, 25-19, 37-35)