Βόλεϊ Γυναικών: Σημαντική νίκη απέναντι στους Πρωταθλητές Πεύκων

Η ομάδα Βόλεϊ Γυναικών του ΑΡΗ επικράτησε με 3-2 σετ των Πρωταθλητών Πεύκων, στη Μίκρα, στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής της Volley League Γυναικών.

Στο πρώτο σετ οι ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι περίπου τα μισά του σετ. Οι «κιτρινόμαυρες» πήραν προβάδισμα τεσσάρων πόντων με 14-10 και έπειτα δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους Πρωταθλητές Πεύκων και κατέκτησαν το πρώτο σετ με 25-20.

Στο δεύτερο σετ, οι Πρωταθλητές Πεύκων πήραν μικρό προβάδισμα με 8-11 αλλά ο ΑΡΗΣ γρήγορα μείωσε και πέρασε μπροστά με 12-11. Στη συνέχεια οι ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο. Στο πιο κρίσιμο σημείο, οι Πρωταθλητές Πεύκων με ένα σερί 5-0, έκαναν το 20-25.

Στο τρίτο σετ, οι «φιλοξενούμενες» προηγήθηκαν με 0-3 με τον ΑΡΗ να μην μπορεί να βρει λύσεις και να βρίσκεται πίσω με 4-15 και να χάνει το σετ με 8-25.

Στο τέταρτο σετ, ο ΑΡΗΣ μπήκε πιο αποφασισμένος και προηγήθηκε με 8-1, ωστόσο οι Πρωταθλητές Πεύκων μείωσαν στους τρείς με 12-9. Μετά το time-out ο ΑΡΗΣ ξανά αύξησε τη διαφορά στους πέντε (14-9), ωστόσο και πάλι γρήγορα τα Πεύκα μείωσαν σε 14-12. Οι «κιτρινόμαυρες» είχαν απάντηση και με ένα σερί 6-0, έκαναν το 22-15, ενώ κατέκτησαν το σετ με 25-18.

Όλα κρίθηκαν στο τάι-μπρέικ με τα Πεύκα να παίρνουν προβάδισμα με 1-3. Οι «φιλοξενούμενες» αύξησαν τη διαφορά και έκαναν το 3-7. Ο ΑΡΗΣ ισοφάρισε σε 7-7 με τους Πρωταθλητές Πεύκων να απαντούν και να κάνουν το 7-10. Πραγματική «μάχη» με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο, με τις «κιτρινόμαυρες» να το κατακτήσουν με 15-13 και κατ’ επέκταση να πάρουν και τη νίκη.

Σετ: 3-2 (25-20, 20-25, 8-25, 25-18, 15-13)

*Οι πόντοι του ΑΡΗ προήλθαν από 6 άσσους, 40 επιθέσεις, 19 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων και των Πεύκων προήλθαν από 11 άσσους, 44 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 32 λάθη του ΑΡΗ.

ΑΡΗΣ (Μανώλης Σκουλικάρης): Ρομπιτέιλ 4 (1/7 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Σαβάρ 11 (7/23 επ., 5 μπλοκ, 36% υπ. – 25% άριστες), Καλαποδά 11 (7/14 επ., 4 μπλοκ), Μιτακίδου 6 (2/4 επ., 4 μπλοκ), Λένγκβαϊλερ 21 (17/50 επ., 4 μπλοκ), Στεντίλ 8 (6/31 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 57% υπ. – 39% άριστες) / Θεοδοσίου (λ, 42% υπ. – 35% άριστες), Σακκά (λ, 43% υπ. – 14% άριστες), Σκουλούδη, Παπαδοπούλου 2 (2 άσσοι), Κτιστάκη 1 (1 άσσος).

Α.Σ. ΑΚΑΔ. ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΩΝ ΠΕΥΚΩΝ (Κώστας Παπαδόπουλος): Απλαδά 6 (3/8 επ., 3 άσσοι), Γκραφ 12 (8/18 επ., 4 μπλοκ), Δρακουλίδου 4 (1/3 επ., 3 μπλοκ), Νικόλοβα 9 (7/33 επ., 2 άσσοι, 83% υπ. – 50% άριστες), Κάντγουρθ 19 (11/31 επ., 4 άσσοι, 4 μπλοκ, 45% υπ. – 37% άριστες), Μορένο 17 (13/47 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Μπάλλα (λ, 40% υπ. – 20% άριστες), Στεργιάκη (λ), Τόλιου, Πλακιά 2 (1/5 επ., 1 μπλοκ), Μιχοπούλου.