Βόλεϊ Γυναικών: Ήττα στο τάι μπρέικ από τον Ηλυσιακό

Η ομάδα Βόλεϊ Γυναικών του ΑΡΗ ηττήθηκε στο τάι μπρέικ με 3-2  σετ από τον Ηλυσιακό εκτός έδρας, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Volley League.

Το παιχνίδι στην αρχή ήταν αρκετά ισορροπημένο μέχρι περίπου τα μισά (11-12), ωστόσο στη συνέχεια ο ΑΡΗΣ με ένα σερί 4-0, αύξησε τη διαφορά στους πέντε (11-15). Παραμένοντας προσηλωμένος ο ΑΡΗΣ διατήρησε τη διαφορά και κατέκτησε το πρώτο σετ με 20-25.

Ο ΑΡΗΣ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, παίρνοντας γρήγορα προβάδισμα πέντε πόντων (3-8) στο δεύτερο σετ. Οι «κιτρινόμαυρες» έφτασαν δυο φορές σε double score (7-14, 8-16) και χωρίς να αφήσουν κανένα περιθώριο στις αντιπάλους τους, έκαναν το 2-0 σε σετ με 15-25.

Στο τρίτο σετ, ο ΑΡΗΣ προηγούταν με 4-6, οι γηπεδούχοι έκαναν το 7-7 και στη συνέχεια πήραν και το προβάδισμα με 9-7. Παρά την προσπάθεια των «κιτρινόμαυρων», ο Ηλυσιακός διατήρησε και αύξησε το προβάδισμα και κατ’ επέκταση κατέκτησε το τρίτο σετ με 25-19. Στο τέταρτο σετ ο ΑΡΗΣ βρίσκονταν μπροστά με 3-7, ωστόσο με ένα σερί 7-0 έκαναν το 10-7. Οι «κιτρινόμαυρες» εμφανώς κουρασμένες δεν μπόρεσαν να γυρίσουν το σκορ και ηττήθηκαν στο τέταρτο σετ με 25-21.

Στο τάι μπρέικ ο Ηλυσιακός στο πιο κρίσιμο σημείο κατάφερε να πάρει δυο συνεχόμενους πόντους και να πάρει τη νίκη με 17-15.

Τα σετ: 2-3 (20-25, 15-25, 25-19, 25-21, 17-15).