Μπάσκετ Γυναικών: Νίκη στην Ξάνθη για τον ΑΡΗ

Η ομάδα Μπάσκετ Γυναικών του ΑΡΗ συνέχισε το νικηφόρο σερί της, κερδίζοντας στην Ξάνθη την τοπική Ασπίδα με 67-54, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του 2ου γύρου του πρωταθλήματος της Α2 (Δ’ Όμιλος).

Η ομάδα του Σίμου Συρόπουλου πήρε σημαντικό προβάδισμα από το ξεκίνημα 913-26) και παρά την αντεπίθεση των γηπεδούχων στη δεύτερη περίοδο (27-33), με ένα επιμέρους 24-7 στο τρίτο δεκάλεπτο, «καθάρισε» το ματς.

Η Μιχαηλίδου με 18 πόντους ήταν η πρώτη σκόρερ του ΑΡΗ, ο οποίος είχε άλλες τέσσερις αθλήτριες με διψήφιο αριθμό πόντων (Τζημορώτα, Παπαϊωάννου, Δροσούνη, Βλάχου).

Τα δεκάλεπτα: 13-26, 27-33, 34-57, 54-67

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Καρά Αχμέτ Νεδήμ): Καραλίδου 10, Μπουτσούκη 8(2), Μουσένκου 15(1), Αντώνογλου 2, Μαμαλίγκατζη 9(1), Συμεωνίδη 4, Καρακώστα, Καραλίδου 6, Χαλκίδου, Θεοδωρίδου.

ΑΡΗΣ (Συρόπουλος): Τζημορώτα 12(2), Τσιαρσιώτη, Τσαμπούρη 4(1), Καλόγηρου, Παπαϊωάννου 10, Παπαχρήστου, Δροσούνη 10, Βλάχου 10, Νταουντάκη 3, Εφραιμίδου, Μιχαηλίδου 18(2), Ανδρόνικου.