Βόλεϊ Κορασίδων: Ήττα στο τάι μπρέικ και δεύτερη θέση στο Final 4

Η ομάδα Βόλεϊ Κορασίδων του ΑΡΗ ηττήθηκε με 2-3 σετ από τον Ναύαρχο Βότση στον άτυπο τελικό του Final 4 Βόλεϊ Κορασίδων της ΕΠΕΣΘ και κατέκτησε τη δεύτερη θέση στη Θεσσαλονίκη.

Ο αγώνας ήταν συγκλονιστικός και γεμάτος από ανατροπές. Ο ΑΡΗΣ ισοφάρισε δύο φορές στα σετ, όμως ο Ναύαρχος Βότσης κυριάρχησε στο τάι μπρέικ και πήρε τη νίκη και παράλληλα την πρώτη θέση.

Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε δυνατά στο πρώτο σετ και προηγήθηκε με 4-1. Οι «κιτρινόμαυρες» μετέτρεψαν το 5-6 σε 10-6, πριν ο Βότσης με ένα μεγάλο σερί περάσει με 12-20 και πάρει το σετ με 15-25.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με ισορροπία (3-3). Ο Βότσης πέρασε με 4-9. Ο ΑΡΗΣ αντέδρασε και ισοφάρισε σε 9-9 με σερί 5-0. Ακολούθησε σερί 0-3 για το 9-12 και ο Βότσης διατήρησε το προβάδισμα (13-17). Ο ΑΡΗΣ αντεπιτέθηκε με δύναμη και όχι μόνο ισοφάρισε σε 18-18, αλλά πέρασε με 24-18, παίρνοντας το σετ με 25-19 και ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Ο Ναύαρχος Βότσης ξεκίνησε το τρίτο σετ με 0-4 αλλά ο ΑΡΗΣ μείωσε αμέσως σε 3-4. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι έκαναν το 4-7 αλλά οι «κιτρινόμαυρες» επέστρεψαν εκ νέου για το 8-8. Ο Βότσης ξέφυγε με 8-14 με σερί 0-6 αλλά ο ΑΡΗΣ με δικό του σερί μείωσε σε 13-14 και ισοφάρισε σε 15-15. Με εντυπωσιακές άμυνες, τα κορίτσια του Θανάση Δράμπα πέρασαν με 20-17, πριν ο αντίπαλος περάσει με 22-23 και πάρει το σετ με 23-25.

Ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 4-3 και 6-4 στο τέταρτο σετ και στη συνέχεια πήρε διαφορά έξι πόντων με 13-7. Ο Βότσης μείωσε σε 14-11 και πέρασε με 16-17. Με άσους της Ίγγιλη ο ΑΡΗΣ ξαναπέρασε με 19-17 αλλά ο αντίπαλος ξαναπήρε το προβάδισμα με 20-21. Ο ΑΡΗΣ με άσους της Φετφατζίδη έκανε το 23-21 και το σετ έληξε στο 25-22, για να γίνει το 2-2.

Ο Ναύαρχος Βότσης ξεκίνησε με 0-4 το τάι μπρέικ και έκανε το 1-6. Ο ΑΡΗΣ μείωσε σε 4-6 αλλά βρέθηκε στο 4-8 και το 5-10. Οι «κιτρινόμαυρες» μείωσαν σε 7-10 αλλά βρέθηκαν πίσω με 8-13. Μείωσαν σε 10-13 αλλά έχασαν το σετ με 10-15.

Τα σετ: 15-25, 25-19, 23-25, 25-22, 10-15.