Βόλεϊ Γυναικών: Ήττα στο ντέρμπι για τον ΑΡΗ

Η ομάδα Βόλεϊ Γυναικών του ΑΡΗ ηττήθηκε από τον Π.ΑΟ.Κ. με 1-3 σετ, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Volley League Γυναικών.

Όπως αναμενόταν το ντέρμπι ήταν αμφίρροπο με τις δυο ομάδες να είναι ισόπαλες μέχρι τα μισά σχεδόν του πρώτου σετ (15-15), ωστόσο οι φιλοξενούμενες πήραν διαφορά τριών πόντων (16-19), την οποία διατήρησαν μέχρι και το τέλος (18-25).

Το δεύτερο σετ-στην έναρξη του- κυλούσε ακριβώς όπως το πρώτο, ωστόσο στην πορεία ο ΑΡΗΣ έδειξε πιο αποφασισμένος, συγκεντρωμένος, μετατρέποντας το 13-14, σε 22-18 και ισοφάρισε σε 1-1 σετ ( 25-20).

Όπως και τα προηγούμενα δυο, έτσι και το τρίτο σετ κυλούσε στον ίδιο ρυθμό, πόντο-πόντο, με τον Π.Α.Ο.Κ. όμως να παίρνει διαφορά τεσσάρων πόντων και να κάνει το 1-2 σετ (22-25).

Στο τέταρτο και τελευταίο σετ, οι αθλήτριες του ΑΡΗ «ξέμειναν» από δυνάμεις με τον Π.Α.Ο.Κ. να παραμένει συγκεντρωμένος και να οδηγείται στην κατάκτηση του σετ (15-25) και κατ’ επέκταση στη νίκη.

Τα σετ: 1-3 (18-25, 25-20, 22-25, 15-25).

ΑΡΗΣ (Γιάννης Τσαϊρέλης): Κιουτσιούκη 2 (0/7 επ., 2 μπλοκ), Μυλωνά 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ), Μερκάδο 22 (17/48 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Σουάν 15 (15/32 επ., 65% υπ. – 65% άριστες), Έβανς 13 (12/34 επ., 1 μπλοκ, 40% υπ. – 30% άριστες), Δρακουλίδου 2 (2/4 επ.) / Κουρτίδου (λ, 47% υπ. – 27% άριστες), Τάνη 1 (0/1 επ., 1 άσσος), Γαϊτανίδου, Λάππα.
Π.Α.Ο.Κ. (Μάρκο Φενόλιο): Πολυνοπούλου 8 (6/13 επ., 2 μπλοκ), Καλαντάτζε 10 (7/10 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μερτέκη 13 (12/33 επ., 1 μπλοκ, 40% υπ. – 25% άριστες), Φιντόν 6 (4/13 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 38% υπ.-33% άριστες), Κογιάρ 27 (24/43 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Λι / Ξανθοπούλου (λ, 76% υπ.-59% άριστες), Ηλιοπούλου 1 (1 μπλοκ), Κλέπκου 4 (4/8 επ., 67% υπ.-44% άριστες), Τερζόγλου.

Η γνώμη του πάγκου

Γιάννης Τσαϊρέλης (προπονητής ΑΡΗ): «Για κάποιο λόγο ήμασταν πιεσμένοι στο γήπεδο κι αυτά τα ματς κρίνονται και στην ψυχολογία. Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος στην επίθεση και ψυχολογικά πιο έτοιμος και γι αυτό νίκησε. Εμείς τώρα θέλουμε τη νίκη στην τελευταία αγωνιστική για να τερματίσουμε όσο πιο ψηλά γίνεται»

Μάρκο Φενόλιο (προπονητής ΠΑΟΚ): «Είμαι χαρούμενος για τη νίκη, η οποία μας δίνει την τρίτη θέση στην κανονική διάρκεια. Ήταν ένα σημαντικό παιχνίδι για εμάς, και θέλαμε τη νίκη οπωσδήποτε. Χάσαμε το δεύτερο σετ, ωστόσο στην συνέχεια ανακάμψαμε, παίξαμε όμορφο βόλεϊ, διαχειριστήκαμε τα λάθη. Τώρα επικεντρωνόμαστε στο παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό, είμαστε σε καλή κατάσταση, οπότε θα τα δώσουμε όλα».