Μπάσκετ Γυναικών: Νίκη επί των Ιωαννίνων (51-47) στο Κύπελλο και πρόκριση

Η ομάδα Μπάσκετ Γυναικών του ΑΡΗ επικράτησε των Ιωαννίνων με 51-45 στο «Nick Galis Hall», παίρνοντας την πρόκριση για την επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Στην αρχή το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο με διαρκείς εναλλαγές στο σκορ. Τα Ιωάννινα με ένα σερί 0-6, προηγήθηκαν με 6-2, ωστόσο ο ΑΡΗΣ μείωσε στον πόντο, κάνοντας το 5-6 περίπου 40 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της πρώτης περιόδου.

Στη δεύτερη περίοδο, οι «κιτρινόμαυρες» μπήκαν πιο δυνατά και με δικό τους σερί 6-0, πέρασαν μπροστά με 11-6. Χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα ο ΑΡΗΣ οδηγήθηκε στα αποδυτήρια μπροστά με 22-14.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο αγώνας κύλησε στο ίδιο τέμπο με τον ΑΡΗ να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με 28-16, ενώ δυο λεπτά πριν το τέλος, αύξησε τη διαφορά, κάνοντας το 33-16. Στην τελευταία περίοδο, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν τη διαφορά, ωστόσο οι «κιτρινόμαυρες» διατήρησαν τα ηνία του αγώνα και προκρίθηκαν στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Τα δεκάλεπτα: 5-6, 22-14, 35-21, 51-47

ΑΡΗΣ: Μπαλτζή 4, Παρακεντέ, Τσαχτσίρα, Τσιαρσιώτη 2, Γκατζιώνη, Γιάνταη 9, Παπαχρήστου 13, Παπαγεωργοπούλου, Βλάχου 8, Μάντζιου Α. 6, Εφραιμίδου 5, Μάντζιου Ε. 4.

Ιωάννινα: Δημοπούλου, Γιώτιτσα 8, Βλάχβεη 5, Μπαρτζώκα, Τσακτσίρα 9, Βρασταμηνού 3, Δημητριάδου 8, Παπαδιά, Κρητικού 5, Μπέκρη 2, Καλαντζή 7, Φερεντίδου.