Βόλεϊ Γυναικών: Μεγάλη ανατροπή και διπλό στα Ιλίσια

Η ομάδα Βόλεϊ Γυναικών του ΑΡΗ με φοβερή ανατροπή και ενώ βρισκόταν πίσω στα σετ με 2-0, κέρδισε στο τάι-μπρέικ τον Ηλυσιακό με 2-3 σετ, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής της Volley League Γυναικών.

Στην αρχή του πρώτου σετ οι ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ, ωστόσο ο Ηλυσιακός με ένα επιμέρους σκορ 5-0, έκανε το 14-8. Ο Ηλυσιακός διεύρυνε το προβάδισμα κάνοντας το 19-11, με τις «κιτρινόμαυρες» όμως να μην τα παρατάνε και να μειώνουν σε 19-16. Παρά την προσπάθεια του ΑΡΗ, οι γηπεδούχοι πήραν το πρώτο σετ με 25-18.

Στο δεύτερο σετ, ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε νευρικά και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 9-5. Ο Ηλυσιακός διατήρησε αυτό το προβάδισμα και έκανε το 2-0 με 25-20.

Στο τρίτο σετ, οι «κιτρινόμαυρες» προηγήθηκαν με 3-5, με τον Ηλυσιακό να ισοφαρίζει γρήγορα σε 5-5. Ο ΑΡΗΣ ξανά πήρε προβάδισμα με 7-11, με τον Ηλυσιακό να απαντάει και να κάνει το 17-15. Με διαρκείς εναλλαγές στο σκορ (20-19, 20-21) και τις δυο ομάδες να το θέλουν για τους δικούς τους λόγους, όλα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες με τον ΑΡΗ να το κερδίζει με 31-33 και να οδηγεί το ματς σε τέταρτο σετ.

Στο τέταρτο σετ, ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 6-9 και διεύρυνε ακόμα περισσότερο το προβάδισμα, κάνοντας το 13-19. Στο τέλος ο ΑΡΗΣ έχασε τη συγκέντρωσή του, ωστόσο αυτό δεν του στοίχισε το σετ, το οποίο κέρδισε με 20-25 και οδήγησε το ματς σε τάι- μπρέικ.

Οι «κιτρινόμαυρες» μπήκαν αποφασισμένες να φύγουν με το «διπλό» και ξεκίνησαν στο τάι- μπρέικ με 0-4. Χωρίς να απειληθούν, κατάφεραν να το κερδίσουν με 5-15 και κατ’ επέκταση να πάρουν τη νίκη.

*Οι πόντοι του Ηλυσιακού προήλθαν από 8 άσσους, 62 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και του ΑΡΗ προήλθαν από 9 άσσους, 56 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων.

Σετ: 2-3 (25-18, 25-20, 31-33, 20-25, 5-15).

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ Α.Ο. (Νίκος Κωστακόπουλος): Καλλή 9 (6/13 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ζιώγα 14 (12/31 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκόγκιτς 7 (4/5 επ., 3 άσσοι), Ακμπορτάμπι 16 (13/41 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 43% υπ. – 5% άριστες), Μπακοδήμου 21 (17/37 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 42% υπ. – 12% άριστες), Καντίκου 11 (9/15 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Κοντούδη (λ, 48% υπ. – 10% άριστες), Κατσίκα 1 (1/1 επ.), Φιλιππάκη, Μπρουκς, Μαραθοκαμπίτου.

Α.Σ. ΑΡΗΣ (Μανώλης Σκουλικάρης): Ρομπιτέιλ 2 (1/3 επ., 1 άσσος), Σαβάρ 16 (12/36 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 45% υπ. – 15% άριστες), Καλαποδά 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Μιτακίδου 5 (1 άσσος, 4 μπλοκ), Λενγκβέιλερ 29 (26/52 επ., 3 μπλοκ), Στεντίλ 17 (15/40 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 19% άριστες) / Θεοδοσίου (λ, 54% υπ. – 25% άριστες), Σκουλούδη 6 (1/5 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Κτιστάκη.