Βόλεϊ Ανδρών: Ανατροπή και 3η σερί νίκη για τον ΑΡΗ

Η ομάδα Βόλεϊ Ανδρών του ΑΡΗ πέτυχε την 3η συνεχόμενη νίκη της στη Β’ Φάση της Pre League, κερδίζοντας την Κομοτηνή με 3-2 σετ, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής.

Η ομάδα του Σπύρου Γκολίτση χρειάστηκε να κάνει την ανατροπή για να φτάσει στη νίκη, αφού βρέθηκε να χάνει με 1-2 σετ.

Στο πρώτο σετ ο ΑΡΗΣ ήταν κυρίαρχος. Προηγήθηκε με 14-7 και 20-10 και κατάφερε να επικρατήσει με 25-15. Στο δεύτερο, οι «κιτρινόμαυροι» προηγήθηκαν με 14-12 αλλά η Κομοτηνή έκανε την ανατροπή και ισοφάρισε, με 21-25.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που πήραν και το τρίτο σετ. Παρότι ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε με 5-1, πέρασαν με 13-14 και 17-21, κάνοντας το 20-25 και το 1-2 στα σετ.

Το τέταρτο σετ ήταν «κλειστό» στο πρώτο μισό (9-9). Ο ΑΡΗΣ πήρε διαφορά τριών πόντων )14-11 και 18-15) και έφτασε στην επικράτηση με 25-19 και την ισοφάριση σε 2-2.

Στο τάι μπρέικ, μετά από ένα ισορροπημένο ξεκίνημα (4-4) ο ΑΡΗΣ, με όπλο το σερβίς του Μπρουνέτ, έκανε ένα καθοριστικό σερί 4-0 για το 8-4. Οι «κιτρινόμαυροι» κράτησαν τη διαφορά σ’ αυτά τα επίπεδα και έφτασαν στη νίκη με 15-10 και 3-2 σετ.

Τα σετ: 25-15, 21-25, 20-25, 15-10.

Διαιτητές: Τοσουνίδης, Κουκουμάκας, Γραμματεία: Σιδηρά, Παρατηρητής: Μιχελινάκης.

ΑΣ ΑΡΗΣ (Σπύρος Γκολίτσης): Μανωλάκης, Άλμπο, Μάντζιος, Πεντίδης, Χρηστάκος, Μπρουνέτ / Σακκάς (λ), Γκρουμούσας (λ), Κόκκινος, Γιαμακίδης, Πηλιοκατερός

ΜΓΣΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Ηλίας Κρεούζης): Xoσέλο, Ματέους, Σκαρλατίδης, Γκόνας, Κυριακίδης, Ζαϊμης / Πάντσιος (λ), Πετρίδης (λ), Παπάζογλου, Άρμπυρος, Δουκίδης.