Βόλεϊ Γυναικών: Ήττα στις λεπτομέρειες στον Πειραιά

Η ομάδα Βόλεϊ Γυναικών του ΑΡΗ ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό με 3-0 σετ στον Πειραιά, για τον πρώτο αγώνα της ημιτελικής φάσης της Volley League.

Το πρώτο σετ ήταν αμφίρροπο, με την ομάδα μας να χάνει στις λεπτομέρειες την κατάκτηση του. Από την αρχή το σετ πήγαινε πόντο-πόντο και παρά την προσπάθεια και των δυο ομάδων να ξεφύγουν στο σκορ (Ολυμπιακός 13-11, ΑΡΗΣ  7-9), η διαφορά καλύφθηκε γρήγορα. Ωστόσο, προς το τέλος του σετ, οι γηπεδούχες κατάφεραν να μείνουν πιο συγκεντρωμένες και κατέκτησαν το πρώτο σετ με 25-22.

Στο δεύτερο σετ, η ομάδα του ΑΡΗ ξεκίνησε αρκετά δυνατά, παίρνοντας προβάδισμα τεσσάρων πόντων (2-6), ωστόσο μετά το τάιμ αουτ ο Ολυμπιακός κατάφερε να καλύψει τη διαφορά και το παιχνίδι να κυμαίνεται ακριβώς στον ίδιο ρυθμό με το πρώτο σετ. Μετά τα μισά του σετ, ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει προβάδισμα δυο πόντων (17-15), την οποία διατήρησε μέχρι το τέλος, κατακτώντας το σετ με 25-23.

Στο τρίτο και τελευταίο σετ, οι παίκτριες του ΑΡΗ ξέμειναν από δυνάμεις, με τον Ολυμπιακό να είναι πιο συγκεντρωμένο με αποτέλεσμα να κερδίσει το σετ με 25-19 και κατ’ επέκταση να πάρει τη νίκη στην πρώτη αναμεταξύ τους αναμέτρηση.

Τα σετ: 3-0 (25-22, 25-23, 25-19) σε 79′.

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 46 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 15 λάθη της ομάδας μας και του ΑΡΗ προήλθαν από 3 άσσους, 43 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 11 λάθη αντιπάλων.

Ολυμπιακός  (Κάρλο Παρίζι): Γιώτα 8 (4/8 επ., 4 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 10 (6/9 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Σάλας 13 (12/28 επ., 1 άσσος, 48% υπ. – 33% άριστες), Κόστα 7 (4/25 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 41% υπ. – 41% άριστες), Χριστοδούλου 4 (2/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χίπε 18 (18/37 επ.) / Κονόμι (λ, 82% υπ. – 55% άριστες).

ΑΡΗΣ (Γιάννης Τσαϊρέλης): Κιουτσιούκη 5 (2/7 επ., 3 μπλοκ), Μυλωνά 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Μερκάδο 21 (19/49 επ., 2 άσσοι), Δρακουλίδου 1 (1 μπλοκ), Σουάν 10 (10/21 επ., 48% υπ. – 30% άριστες), Έβανς 14 (11/32 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 50% υπ. – 22% άριστες) / Κουρτίδου (λ, 43% υπ. – 43% άριστες), Τάνη, Γαϊτανίδου, Λάππα, Μπαλογιάννη.