Ξιφασκία: Εξαιρετική παρουσία στο Πανευρωπαϊκό Κύπελλο Τριών Αστέρων

Δυο αθλητές μας από το τμήμα Ξιφασκίας του ΑΡΗ συμμετείχαν στο Πανευρωπαϊκό Κύπελλο Τριών Αστέρων ( 3 αστέρων/ανώτερη κατηγορία) στη σπάθη κάτω των 17 που διεξήχθη στο Γκέντελο της Ουγγαρίας. Πρόκειται για τον 16χρονο Γκυ Λεωτόν και τον 14χρονο Θωμά Αβραάμ Γρόλλιο, οι οποίοι κατέκτησαν την 8η θέση στα ομαδικά.

Την πρώτη μέρα της διοργάνωσης, οι δυο αθλητές μας εκπροσώπησαν τον ΑΡΗ στα ατομικά, έχοντας μια καλή παρουσία.

Τη δεύτερη μέρα της διοργάνωσης και οι δυο αθλητές μας αγωνίστηκαν με τα «γαλανόλευκα», καταρρίπτοντας προγνωστικά και στατιστικές, αφού κατάφεραν να εισαχθούν στο ταμπλό των 32, κέρδισαν την ομάδα της Βουλγαρίας (4η στην Ευρώπη) και της Τουρκίας, ωστόσο ηττήθηκαν στα προημιτελικά από την Πολωνία (νικήτρια του αγώνα), κατακτώντας έτσι την 8η θέση.

Ο Α.Σ ΑΡΗΣ και το τμήμα Ξιφασκίας τους συγχαίρει για τη συμμετοχή τους και τους εύχεται ακόμη μεγαλύτερες διακρίσεις τόσο με το Εθνόσημο όσο και με τον ΑΡΗ.