Βόλεϊ Γυναικών: Ήττα στο ντέρμπι

Η ομάδα Βόλεϊ Γυναικών του ΑΡΗ ηττήθηκε με 3-1 σετ από τον Π.Α.Ο.Κ. στο κλειστό της Μίκρας, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Volley League.

Στο ξεκίνημα του πρώτου σετ και οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο με τον ΑΡΗ να μην αφήνει τον Π.Α.Ο.Κ. να ξεφύγει στο σκορ, ωστόσο στα μισά του σετ, οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα πέντε πόντων (13-18), το οποίο τους οδήγησε και στην κατάκτηση του σετ με 25-18.

Στο δεύτερο ο σετ οι «κιτρινόμαυρες» έδειξαν αποφασισμένες για την ισοφάριση και με την ώθηση από την κερκίδα κατάφεραν να κάνουν το 1-1. Στα του αγώνα… το δεύτερο σετ ήταν παρεμφερές με την αρχή του πρώτου, με τις δυο ομάδες να μην μπορούν να ξεφύγουν στο σκορ. Ο ΑΡΗΣ κατάφερε να κάνει το 22-20, ωστόσο μετά το time-out ο Π.Α.Ο.Κ. ισοφάρισε σε 23-23. Όλα έδειχναν ότι το δεύτερο σετ θα αργήσει να τελειώσει με τις δυο ομάδες να μάχονται για κάθε πόντο και με τον ΑΡΗ να είναι αυτός τελικά που επικράτησε με 27-25.

Στο τρίτο σετ o Π.Α.Ο.Κ. γρήγορα απέκτησε διαφορά double-score (8-16, 9-18) και παρά την προσπάθεια των παικτριών του ΑΡΗ για να ξανά μπουν στη διεκδίκηση του σετ (15-19), οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 1-2, κατακτώντας το σετ με 17-25.

Το τέταρτο και τελευταίο σετ είχε πανομοιότυπη εξέλιξη με τα πρώτα δυο, με τις «κιτρινόμαυρες» και όσες δυνάμεις τους είχαν απομείνει να μην επιτρέπουν στον Π.Α.Ο.Κ. να ξεφύγει στο σκορ, ωστόσο ηττήθηκαν με 20-25 και συνολικά 1-3 σετ.

Ο Α.Σ. ΑΡΗΣ αισθάνεται την ανάγκη να ευχαριστήσει τον κόσμο της ομάδας που για ακόμη μια φορά ήταν στο πλευρό της.

Τα σετ: 3-1 (25-18, 27-25, 17-25, 20-25).

ΑΡΗΣ (Γιάννης Τσαϊρέλης): Τάνη 3 (1/2 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ), Απλαδά 5 (5/10 επ.), Τσούμπα 25 (22/62 επ., 1 άσσο, 2 μπλοκ), Σίλβα 8 (3/6 επ., 5 μπλοκ), Στρούμιλο 6 (5/7 επ., 1 άσσο, 45% υπ.-35% άριστες), Ρόμπινσον 10 (10/27 επ., 12% υπ.-08% άριστες) / Θεοδοσίου (λ, 52% υπ.-48% άριστες), Πιτσιγκώνη Κεραμιτσοπούλου, Αποστολίδου, Νταφοπούλου, Σαλαγκούδη.
Π.Α.Ο.Κ. (Μάρκο Φενόλιο): Πολυνοπούλου 13 (8/12 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Κρολ 17 (14/39 επ., 3 άσσοι), Στράντζαλη 15 (12/31 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 52% υπ.-34% άριστες), Βεργίδου 3 (2/4 επ., 1 άσσο), Κάφρεϊ 8 (5/16 επ., 1 άσσοι, 2 μπλοκ, 43% υπ.-14% άριστες), Τσιόγκα 5 (2/4 επ., 3 μπλοκ) /  Ξανθοπούλου (λ, 56% υπ.-50% άριστη), Κλέπκου 8 (5/11 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 64% υπ.-57% άριστες).