Rising stars: Ήττα στην πρεμιέρα από την Basano

Ο ΑΡΗΣ γνώρισε την ήττα με 89-57 από την ιταλική Basano, στο πλαίσιο του δεύτερου τουρνουά Rising Stars Εθνική Ασφαλιστική που διεξάγεται στο «Nick Galis Hall» το διήμερο 18-19 Νοεμβρίου.

O ΑΡΗΣ προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 23-18, ωστόσο στην πορεία η Basano αύξησε την πίεσή της και πήρε προβάδισμα επτά πόντων (44-37) με το οποίο οδηγήθηκε και στα αποδυτήρια. Στο δεύτερο ημίχρονο, η Basano με καλή αμυντική λειτουργία, κατάφερε να αυξήσει τη διαφορά στους 17 πόντους (63-46) με τον ΑΡΗ μην μπορεί να επιστρέψει στο ματς και να δέχεται την ήττα με 89-57.

ΑΡΗΣ (Κεσαπίδης): Προβατίδης 2, Κυργάκης 4, Κατσαρός 2, Γρηγοριάδης, Καζαμίας 2, Γκέκος, Δονάκης 9, Λαμπρόπουλος 13, Τσαχτσίρας 8, Σιόγκας 2, Γεροκώστας 15(2)

Μπασάνο (Πάπι): Βαν ντε Μπεργκ 13(2), Ντε Μάρτιν 4, Ζούστοβιχ 2, Βαν ντε Κνααπ 10(1), Πόρτο 20(4), Κούσμανιτς 14, Αταμάχ 7, Ντονέντα 1, Πέρεζ 10, Στερνίκι 8, Σεφόλι