Ακαδημία Μπάσκετ: Άνετη νίκη επί της ΑΕΚ στο Rising Stars (pics)

Ο ΑΡΗΣ κέρδισε άνετα την ΑΕΚ με 80-53, στη δεύτερη μέρα του Rising Stars, σε αγώνα που έγινε στο κλειστό της Νεάπολης.

Ο αγώνας είχε δύο πρόσωπα. Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ ήταν μπροστά με 36-30. Όμως ένας «άλλος» ΑΡΗΣ εμφανίστηκε στο δεύτερο μέρος. Η ομάδα του Ανδρέα Κεσαπίδη πίεσε πολύ στην άμυνα, έκλεψε μπάλες και σιγούρεψε τα ριμπάουντ, βρίσκοντας έτσι και διαδρόμους στην επίθεση, για να κάνει ένα σημαντικό comeback με επιμέρους σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο 11-28 και πρωταγωνιστές τους Γεροκώστα, Κυργάκη, για να περάσει μπροστά με τη λήξη 47-58.

Στην τέταρτη περίοδο ο ΑΡΗΣ ανέβασε περισσότερες στροφές και έφτασε τη διαφοορά στα επίπεδα των 24 πόντων.

Διαιτητές: Τσάνταλη, Γραικός, Κουρόγλου

Δεκάλεπτα: 14-15, 36-30, 47-58, 53-80

ΑΕΚ (Αποστολόπουλος-Αρναουτάκης): Μοιραλιώτης 15(1), Μητσιόκας 7(1), Καλαβρός, Παπαχρήστος 5(1), Νέζης, Καρλής 2, Μαραθωνίτης 8(1), Τσάτος 5(1), Χαλίδης 9, Κοντός 2.

ΑΡΗΣ (Κεσαπίδης-Γουλτίδης): Προβατίδης, Κυργάκης 17(1), Κατσαρός 3(1), Γρηγοριάδης 5(1), Καζαμίας, Γκέκος 2, Δονάκης 11, Ηλιόπουλος, Λαμπρόπουλος 11, Τσαχτσίρας 3, Σιόγκας 5, Γεροκώστας 23(3).