Βόλεϊ Ανδρών: Ήττα από την Καλαμάτα

Η ομάδα βόλεϊ ανδρών του ΑΡΗ ηττήθηκε με 1-3  σετ  από την Καλαμάτα 80 εντός έδρας, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Pre League.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν ένα γρήγορο προβάδισμα πέντε τερμάτων (6-11) και παρά την προσπάθεια του ΑΡΗ και τη μείωση στον πόντο (20-21), η Καλαμάτα κατάφερε να ξανά αυξήσει το προβάδισμα και να κατακτήσει το σετ με 22-25. Στο δεύτερο σετ, οι «κιτρινόμαυροι» παρουσιάστηκαν προσηλωμένοι, βρισκόμενοι μπροστά στο σκορ από την αρχή και παίρνοντας και μια διαφορά πέντε πόντων (12-7). Ο ΑΡΗΣ διατήρησε και αύξησε τη διαφορά στους επτά (23-16) και κατέκτησε το σετ με 25-18.

Στο τρίτο σετ ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε με 6-2. Μέχρι και σχεδόν το τέλος του σετ οι «κιτρινόμαυροι» βρίσκονταν μπροστά στο σκορ (17-15), ωστόσο η Καλαμάτα   κατάφερε να ισοφαρίσει (17-17), να περάσει μπροστά στο σκορ και να κατακτήσει το σετ με 20-25.

Στο τέταρτο και τελευταίο σετ, οι δυο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ μέχρι τα μισά (12-11), ωστόσο η Καλαμάτα κατάφερε να πάρει ένα «μικρό» προβάδισμα (16-18) το οποίο διατήρησε μέχρι το τέλος και πήρε και τη νίκη (22-25).

Τα σετ: 1-3 (22-25, 25-18, 20-25, 22-25)