Βόλεϊ Ανδρών: Παλικαρίσια πρόκριση επί του Αριστοτέλη Σκύδρας!

Η ομάδα Βόλεϊ Ανδρών του ΑΡΗ έκανε τη μεγάλη ανατροπή και πήρε παλικαρίσια πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου, κερδίζοντας τον Αριστοτέλη Σκύδρας με 3-2 σετ στο κλειστό της Μίκρας, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής της Γ’ Φάσης.

Η ομάδα του Χρήστου Πάτρα βρέθηκε να χάνει με 1-2 σετ από τον αντίπαλό της ο οποίος αγωνίζεται στη Volley League, όμως δείχνοντας μεγάλα ψυχικά αποθέματα, πήρε την πρόκριση στο τάι μπρέικ. Ήταν η πρώτη πρόκριση του ΑΡΗ σε προημιτελική φάση Κυπέλλου μετά από 10 χρόνια!

Μετά από το τέλος του αγώνα, όλη η ομάδα του ΑΡΗ αφιέρωσε τη νίκη στη μνήμη του αδικοχαμένου Άλκη Καμπανού, ο οποίος δολοφονήθηκε σαν σήμερα (01/02).

Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε δυνατά στο πρώτο σετ και προηγήθηκε με 13-8. Αύξησε το προβάδισμα σε 18-13 και όταν οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 24-22, έμεινε ψύχραιμος και έκανε το 25-21, γράφοντας το 1-0.

Ο Αριστοτέλης κυριάρχησε στο δεύτερο σετ. Μετέτρεψε το 4-5 σε 7-11 και 8-16, φτάνοντας άνετα στην κατάκτησή του με 15-25.

Στο τρίτο σετ ο ΑΡΗΣ πάλεψε. Αν και βρέθηκε πίσω με 4-7, πέρασε με 11-10. Η ομάδα της Σκύδρας ανέκτησε το προβάδισμα, με 15-18. Οι «κιτρινόμαυροι» δεν μπόρεσαν να μειώσουν περισσότερο από τους δύο πόντους και το 20-25 «έγραψε» το 1-2.

Ο ΑΡΗΣ δεν παραδόθηκε. Παρά το άσχημο ξεκίνημα στο τέταρτο σετ (2-5), ισορρόπησε σε 8-8. Στη συνέχεια οι «κιτρινόμαυροι» μετέτρεψαν το 13-14 σε 17-14 και παρότι ο Αριστοτέλης ισοφάρισε σε 20-20, έκαναν νέο σερί, κατακτώντας το σετ με 25-21 και στέλνοντας τον αγώνα στο τάι μπρέικ.

Μετά το ισορροπημένο ξεκίνημα (2-2), ο ΑΡΗΣ έκανε καθοριστικό 4-0, για το 6-2. Κράτησε τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα (11-6) και όταν οι φιλοξενούμενοι αντεπιτέθηκαν μειώνοντας σε 13-12, είχε την ψυχραιμία να κρατήσει το προβάδισμα, παίρνοντας σπουδαία νίκη – πρόκριση, με 15-13.

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Δημητρίου, Παρατηρητής: Καραμπαλάσης.

Τα σετ: 25-21, 15-25, 20-25, 25-21, 15-13.

ΑΡΗΣ (Χρήστος Πάτρας): Αραούχο, Πεντίδης, Στεφανίδης Χ., Παυλίδης, Γραμμενούδης, Γκαρουτί / Πάντσιος (λ), Λεωνιδόπουλος (λ), Τζελάτη, Μάντζιος, Δέρβας, Στεφανίδης Μ., Κουτσονίκας.

Φ.Ε.Σ. ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ (Παναγιώτης Σδραυκάκης): Βλαχόπουλος, Σαρικεΐσογλου, Παπαγεωργίου, Φλόρες, Τόρες, Τσέλιος / Αντωνίου (λ), Συναδινός (λ), Μέντες, Ντουντούδης.