Μπάσκετ Γυναικών: Πρώτος και αήττητος ο ΑΡΗΣ στην κανονική περίοδο (41-70)

Η ομάδα Μπάσκετ Γυναικών του ΑΡΗ κέρδισε τα Ιωάννινα Σ.Κ. με 41-70, στο πλαίσιο της 18ης και τελευταίας αγωνιστικής της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος της Α2.

Οι «κιτρινόμαυρες» τερμάτισαν με 16 νίκες σε ισάριθμους αγώνες, πρώτες και αήττητες στον Γ’ Όμιλο του πρωταθλήματος. Στην πρώτη φάση των play offs θα αντιμετωπίσουν τον Απόλλωνα Πτολεμαΐδας, επί του οποίου «κουβαλούν» 2-0 από την κανονική περίοδο και χρειάζονται μία νίκη για να προκριθούν. Εφόσον το καταφέρουν, θα αγωνιστούν με τον νικητή της σειράς 2-3 του τέταρτου ομίλου.

Ο ΑΡΗΣ πήρε το προβάδισμα από το ξεκίνημα και έκλεισε το ημίχρονο στο 15-29. ΑΣτο τρίτο δεκάλεπτο τα κορίτσια της Παναγιώτας Τσαμπούρη έκαναν ένα επιμέρους 17-25 και προηγήθηκαν με 32-54, «καθαρίζοντας» ουσιαστικά τη νίκη.

Πρώτη σκόρερ του ΑΡΗ, με 19 πόντους, ήταν η Εύα Νάστου.

Η νίκη είναι αφιερωμένη στον κόουτς, Γιάννη Λέκο, ο οποίος απουσίασε από τον αγώνα λόγω ασθένειας.

Τα δεκάλεπτα: 10-21, 15-29, 32-54, 41-70

ΙΩΑΝΝΙΝΑ Σ.Κ. (Αυγερινός): Ξανθοπούλου 13, Γιοτίτσα 2, Μάντζιου, Μπαρτζώκα, Τσακτσίρα, Φαγογένη 2, Δημητριάδου 2, Παπαδιά 4, Παπαδοπούλου 14, Πανούτσου 4.

Α.Σ. ΑΡΗΣ (Τσαμπούρη): Καρβουνιάδου 3(1), Κυρπιζλίδου 2, Τζημορώτα 9(1), Κουμαντσιώτου 7, Παπαϊωάννου 6, Εφραιμίδου 4, Δροσούνη 5, Νάστου 19(4), Μιχαηλίδου 7(1), Ιγγλέζου 8(2).