Βόλεϊ Γυναικών: Πάλεψε αλλά ηττήθηκε ο ΑΡΗΣ

Η ομάδα Βόλεϊ Γυναικών του ΑΡΗ ηττήθηκε με 1-3 σετ από τον Α.Ο. Θήρας εντός έδρας, στο πλαίσιο της εικοστής (20ης) αγωνιστικής της Volley League.

Στο πρώτο σετ ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε δυνατά, παίρνοντας διαφορά double-score (14-7). Οι «κιτρινόμαυρες» διατήρησαν τα ηνία του σετ μέχρι το τέλος και το κατέκτησαν εύκολα με 25-19.

Στο δεύτερο και τρίτο σετ, οι δυο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ και όλα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Μετά τα μισά του δεύτερου σετ ο ΑΟ Θήρας προηγούταν με πέντε (14-19), ωστόσο οι «κιτρινόμαυρες» ισοφάρισαν και πέρασαν και «μπροστά» με 20-19. Στη συνέχεια, το σετ πήγαινε πόντο-πόντο και στο πιο κρίσιμο σημείο ο ΑΟ Θήρας πήρε δυο συνεχόμενους πόντους και το κατέκτησε με 24-26. Στο τρίτο σετ ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 7-2, ωστόσο οι «φιλοξενούμενες» μείωσαν σε 8-6 και κατάφεραν να το κατακτήσουν με 21-25 πετυχαίνοντας τέσσερις συνεχόμενους πόντους.

Στο τέταρτο και τελευταίο σετ, ο ΑΟ Θήρας πήρε γρήγορα διαφορά τεσσάρων πόντων (3-7) την οποία διατήρησε μέχρι το τέλος και κατέκτησε το σετ με 21-25 και κατ’ επέκταση πήρε τη νίκη με 1-3.

Τα σετ: 1-3 (25-19, 24-26, 21-25, 21-25).

*Οι πόντοι του ΑΡΗ προήλθαν από 4 άσσους, 49 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και του ΑΟ Θήρας  προήλθαν από 5 άσσους, 54 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Α.Σ. ΑΡΗΣ (Γιάννης Τσαϊρέλης): Τάνη 4 (2/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Απλαδά 4 (2/7 επ., 2 μπλοκ), Τσούμπα 21 (18/48 επ., 1 άσσο, 2 μπλοκ), Σίλβα 10 (7/10 επ., 1 άσσο, 2 μπλοκ), Αλεξάκου 11 (10/37 επ., 1 μπλοκ, 29% υπ.-26% άριστες), Μπέτσεβα 11 (9/24 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ, 43% υπ.-26% άριστες) / Κακουράτου (λ, 42% υπ.-21% άριστες), Θεοδοσίου (λ), Κεραμιτσοπούλου, Αποστολίδου, Καϊσέδο, Σαλαγκούδη

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Βλάντιμιρ Βάσοβιτς): Κωνσταντέλλου 13 (9/15 επ., 4 μπλοκ), Μπόζιτς 7 (4/7 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Λάνγκεγκερ 13 (8/25 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 52% υπ.-48% άριστες), Μερκάδο 14 (12/36 επ., 2 μπλοκ), Κέτσμαν 12 (11/32 επ., 1 μπλοκ, 52% υπ.-42% άριστες), Κιουτσιούκη 10 (8/15 επ., 2 μπλοκ) / Μπελιά (λ, 48% υπ.-43% άριστες), Τσοχατζή, Φάκη, Ζιώγα 2 (2/6 επ.).