Βόλεϊ Νεανίδων: Άνετη νίκη επί του Απόλλωνα και πρώτο βήμα

Η ομάδα Βόλεϊ Νεανίδων του ΑΡΗ επικράτησε εύκολα με 3-0 σετ του Απόλλωνα Πάτρας στην πρεμιέρα της τελικής φάσης του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Κοριτσιών Κ20, με τους αγώνες να διεξάγονται το τριήμερο 24-26 Μαρτίου στο Μαρκόπουλο.

Ο ΑΡΗΣ από την αρχή είχε τα ηνία του αγώνα και δε δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα, κατακτώντας εύκολα και τα τρία σετ. Στο πρώτο σετ, οι «κιτρινόμαυρες» απέκτησαν πολύ γρήγορα διαφορά εννιά πόντων (12-3). Στη συνέχεια ο ΑΡΗΣ αύξησε τη διαφορά στους δέκα, κάνοντας double-score (20-10) και χωρίς να απειληθεί, κατέκτησε τα σετ με 25-11.

Το δεύτερο σετ ήταν παράσταση για έναν… ρόλο με τις «κιτρινόμαυρες» να το κατακτούν άνετα με 25-8. Στο τρίτο και τελευταίο σετ, ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε πιο νωχελικά με τον Απόλλωνα να παίρνει προβάδισμα τεσσάρων πόντων, κάνοντας το 4-8, ωστόσο οι «κιτρινόμαυρες» ισοφάρισαν γρήγορα σε 11-11. Μέχρι τα μισά του σετ οι ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, ωστόσο στο πιο κρίσιμο σημείο ο ΑΡΗΣ αύξησε τη διαφορά στο +3 (20-17) και κατέκτησε το σετ με 25-20.

Επόμενος αγώνας για την ομάδα μας αύριο (Σάββατο, 25/03, 20:30) με αντίπαλο τον Π.Α.Ο.Κ.

Ο ΑΣ ΑΡΗΣ συγχαίρει τα κορίτσια μας για τη νίκη και εύχεται καλή επιτυχία για το αυριανό παιχνίδι.

Τα σετ: 3-0 (25-11, 25-8, 25-20).

*Οι πόντοι του ΑΡΗ προήλθαν από 11 άσσους, 49 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 11 λάθη αντιπάλων και του Απόλλωνα Πάτρας προήλθαν από 3 άσσους, 25 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 9 λάθη αντιπάλων.

Α.Σ. ΑΡΗΣ (Αγγελική Τρύψια): Τάνη 6 (3/4 επ., 3 άσσοι), Πιτσιγκώνη 20 (19/34 επ., 1 άσσος, 60% υπ. – 50% άριστες), Χωριάτη 9 (9/15 επ.), Νταφοπούλου 8 (4/14 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 58% υπ. – 58% άριστες), Λαμπριανίδου 11 (7/12 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Σωτηράκογλου 4 (4/6 επ.) / Καμπούρη (λ, 65% υπ. – 40% άριστες), Κανελλοπούλου, Βουλγαράκη 2 (2/2 επ.), Μήνου 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Κουζούνη, Ίγγιλη 2 (2 άσσοι).

Α.Σ.Π. ΑΠΟΛΛΩΝ (Έλενα Καγιαλή): Μπρούμα Χρ. 17 (16/46 επ., 1 μπλοκ), Μπρούμα Αρ. 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Σταματέλου 1 (1/2 επ.), Τσακμακίδη 1 (1/3 επ.), Κούρκουλου 8 (6/18 επ., 2 άσσοι, 46% υπ. – 25% άριστες), Πόλη 1 (1/8 επ., 27% υπ. – 9% άριστες) / Κουραχάνη (λ, 33% υπ. – 19% άριστες), Μπότη (λ), Ηλιοπούλου.