Μπάσκετ Γυναικών: Καθοριστικό βήμα πρόκρισης στις Σέρρες (43-65)

Η ομάδα Μπάσκετ Γυναικών του ΑΡΗ κέρδισε στις Σέρρες τον Πανσερραϊκό με 43-65 και έκανε καθοριστικό βήμα πρόκρισης στην τελική φάση των play offs για την άνοδο στην Α1.

Πλέον, οι «κιτρινόμαυρες» χρειάζονται μία νίκη για να προκριθούν, με τον επόμενο αγώνα να διεξάγεται στο «Nick Galis Hall» την Κυριακή 02/04 (13:00). Αν χρειαστεί τρίτος αγώνας, θα γίνει και πάλι στην έδρα του ΑΡΗ, στις 05/04 (21:00).

Ο Πανσερραϊκός προηγήθηκε με 15-12 στο δεκάλεπτο, αλλά με ένα επιμέρους 9-19 ο ΑΡΗΣ έκλεισε το ημίχρονο στο 24-31. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ «πάτησε γκάζι» και πήρε διαφορά 17 πόντων (33-50), «καθαρίζοντας», ουσιαστικά, την υπόθεση – νίκη.

Η Δροσούνη με 16 πόντους και η Νάστου με 15 οδήγησαν την ομάδα του Γιάννη Λέκου στο σκοράρισμα, ενώ «διψήφια» ήταν και η Παπαϊωάννου με 11.

Τα δεκάλεπτα: 15-12, 24-31, 33-50, 43-65.

Μ.Γ.Σ. ΠΑΝΣΕΡΡΑΙΚΌΣ (Ρούλης – Κύρηκος): Χωλοπούλου Σ. 4, Μαραγκού 8, Φωτιάδου, Μπακιρτζίδου 10, Τζιαμπάζη 2 Γκέγκα 2, Χωλοπούλου Μ. 2, Μανούδη, Μπουροπούλου, Άβαλου, Θανοπούλου 5(1), Σπάιτς 10(1)

Α.Σ ΑΡΗΣ (Λέκος): Εφραιμίδου, Καρβουνιάδου, Κυρπιζλίδου 6, Τζημορώτα, Τσιαρσιώτη, Τσαμπούρη 3(1), Κουμαντσιώτου 2, Παπαϊωάννου 11, Δροσούνη 16(2), Νάστου 15(2), Μιχαηλίδου 9(1), Ιγγλέζου 3(1).