Μπάσκετ Παίδων: Άνετα στα ημιτελικά του Final 8 ο ΑΡΗΣ

Η ομάδα Μπάσκετ Παίδων του ΑΡΗ κέρδισε άνετα τον Αστέρα Πλαγιαρίου με 85-57 στο κλειστό της Μίκρας και εξασφάλισε άνετα την πρόκριση στα ημιτελικά του Final 8 της ΕΚΑΣΘ.

Η ομάδα του Δημήτρη Μήτσικα πήρε από το ξεκίνημα τα ηνία του αγώνα και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο 32-18. Στη δεύτερη περίοδο έκανε ένα επιμέρους 25-12 και «εκτόξευσε» τη διαφορά στους 27 πόντους (57-30).

Η κατάσταση δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο. Ο ΑΡΗΣ κράτησε τη διαφορά στα επίπεδα των 25-30 πόντων και πήρε άνετα τη νίκη – πρόκριση.

Στα ημιτελικά ο ΑΡΗΣ θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ, στο κλειστό της Μίκρας, την Τετάρτη 10/05, στις 20:00.

Διαιτητές: Αγραφιώτης Β.-Αθανασιάδης Βλ.-Λαμπρέλλης

Τα δεκάλεπτα: 32-18, 57-30, 73-46, 85-57.

ΑΡΗΣ (Μήτσικας-Γουλτίδης): Δαλαμπίρας, Βενετίδης 7, Γιαννίκος 11, Καζαμίας 13, Πεταλωτής 2, Καστρινός 4, Μπλιώνης 8(1), Κοιλανίτης 5, Σιόγκας 8, Μπίσκας, Μεσσηνιώτης 12(3), Κασσιάνος 15(1).

Αστέρας Πλαγιαρίου (Μοσχούλας-Γιοβάννης): Κωστάκης 8(1), Βρατσίδας 5(1), Αρσένης, Καριοφυλλίδης, Καράμπελας 21(1), Χαζάκης, Μποζίνης 2, Χατζηασλανίδης, Οικονομίδης 6, Φουτζ’οπουλος, Κοντσίδης 15(1).