Μπάσκετ Κορασίδων: Εύκολα στον τελικό του Final 8 ο ΑΡΗΣ

Η ομάδα Μπάσκετ Κορασίδων κέρδισε άνετα την Αναγέννηση Νέου Ρυσίου με 79-28 και πήρε την πρόκριση στον τελικό του Final 8 του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΘ.

Η ομάδα της Παναγιώτας Τσαμπούρη δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και στον τελικό (Σάββατο 13/05, 20:00) θα αντιμετωπίσει στη Μίκρα τον νικητή της αναμέτρησης Παναθλητικός – ΠΑΟΚ.

Με όπλο την άμυνα, ο ΑΡΗΣ πήρε τα ηνία από το ξεκίνημα του αγώνα και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο 4-18.

Οι «κιτρινόμαυρες» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό στη δεύτερη περίοδο και στα μισά της έκαναν το 9-29. Η διαφορά έφτασε τους 30 πόντους (11-41), πριν το 13-41 του ημιχρόνου.

Τίποτα δεν άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο. Τα κορίτσια της Παναγιώτας Τσαμπούρη άνοιξαν την «ψαλίδα» στα επίπεδα των 45 πόντων (19-64) και η περίοδος έληξε στο 20-67.

Ο ΑΡΗΣ συνέχιζε να βγάζει αρκετούς αιφνιδιασμούς και η διαφορά ξεπέρασε τους 50 πόντους (26-77), για να φτάσει άνετα στη νίκη – πρόκριση, με 28-79.

Τα δεκάλεπτα: 4-18, 13-41, 20-67, 28-79.

Αναγέννηση Νέου Ρυσίου (Μαυρίδης): Γκόγκου 1, Ηλιοπούλου 4, Τικούδη 6 (2), Κανλή Π., Φίλιου, Αναστάση 4, Λάναρη 2, Μπακάλογλου, Κυριακού 6 (1), Αλασκχάρ 1, Πεντσούδη, Κανλή Ε. 4.

ΑΡΗΣ (Τσαμπούρη): Ζελενίτσα, Ξενίδου, Μπαλτζή 27, Ασλανίδου 10 (2), Γιάνταη 14, Τριανταφύλλου 4, Μαστροδημήτρη 1, Καραγιαννίδου 3, Νεράντζη 6, Τόλιου 12, Καραμανλή, Κοτζαμπάση 2.