Μπάσκετ Παίδων: Ήττα στον τελικό από τη ΔΕΚΑ, δεύτερος στη Θεσσαλονίκη ο ΑΡΗΣ

Η ομάδα μπάσκετ Παίδων του ΑΡΗ ηττήθηκε από τη ΔΕΚΑ με 62-60 στον τελικό του Final 8 του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΘ, κατακτώντας τη δεύτερη θέση.

Από την αρχή το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τη ΔΕΚΑ να έχει μικρό προβάδισμα (5-2, 7-5). Ο ΑΡΗΣ με τρίποντο του Μεσσηνιώτη πέρασε μπροστά με 7-8 και ο Καζαμίας έκανε το 7-10 με τους «κιτρινόμαυρους» να τρέχουν ένα σερί 6-0. Η ΔΕΚΑ κάλυψε τη διαφορά και η πρώτη περίοδος βρήκε τις δυο ομάδες ισόπαλες με 16-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΔΕΚΑ είχε το δικό της «ξέσπασμα» και με ένα σερί 11-2, έκανε το 27-18. Ο ΑΡΗΣ με τον Κασσιάνο μείωσε στους τρεις, κάνοντας το 27-24. Με buzzer-beater του Καζαμία, οι «κιτρινόμαυροι» πήγαν στα αποδυτήρια πίσω με ένα καλάθι (29-27).

Στην τρίτη περίοδο η ΔΕΚΑ ξεκίνησε πιο δυνατά και έκανε το 34-27. Περίπου 5:00 λεπτά πριν το τέλος της περιόδου η ΔΕΚΑ ήταν στο +8 με τον ΑΡΗ γρήγορα όμως να μειώνει στους τέσσερις (40-36). Ο ΑΡΗΣ μείωσε στο καλάθι (43-41), ωστόσο 40 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της 3ης περιόδου η ΔΕΚΑ με τρίποντο αύξησε και πάλι τη διαφορά, κάνοντας το 47-41.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ΔΕΚΑ διατηρούσε τη διαφορά, ωστόσο ο ΑΡΗΣ τέσσερα λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης μείωσε στους τέσσερις με 51-47. Οι δυο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ μέχρι και το τέλος, ωστόσο στο 00:50 με τρίποντο η ΔΕΚΑ έκανε το 59-51. Ο Γιαννίκος απάντησε άμεσα και έκανε το 59-54, με τα τελευταία δευτερόλεπτα να μοιάζουν με «ρωσική ρουλέτα». Όλα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες με τη ΔΕΚΑ να παίρνει τη νίκη με 62-60.

Ο Α.Σ. ΑΡΗΣ συγχαίρει τους Παίδες για τη φετινή τους πορεία, η οποία έχει και συνέχεια, με τα μπαράζ για τη συμμετοχή στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 62-20, 29-27, 47-41, 62-60

Διαιτητές: Κοντογιάννης-Κανελλίδης-Κούρογλου

ΔΕΚΑ (Χατζηβρέττας-Νικολαϊδης): Κεχαγιάς, Κουρουτζίδης 15(4), Στράντζαλης 9, Κεραμιτσόπουλος 3, Μουτάφης 12(2), Βασιλάκης 3, Ιωαννίδης 20(5), Σεκερτζής.

ΑΡΗΣ (Μήτσικας-Γουλτίδης): Βενετίδης, Καζαμίας 11(1), Πεταλωτής 2, Γιαννίκος 12(1), Μπιλιώνης, Σιόγκας 11, Μπίσκας, Μεσσηνιώτης 15(1), Κασσιάνος 9(1).