Βόλεϊ Γυναικών: Έχασε την ευκαιρία ο ΑΡΗΣ στη Σαντορίνη

Η ομάδα Βόλεϊ Γυναικών του ΑΡΗ γνώρισε την ήττα στη Σαντορίνη από τον πρωτοπόρο της Volleyleague, Α.Ο. Θήρας, με 3-1 σετ, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Ο αγώνας ουσιαστικά κρίθηκε στο τρίτο σετ, όταν με το σκορ στο 1-1 ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 12-18, όμως έχασε με 26-24, επιτρέποντας στους γηπεδούχους να πάρουν το προβάδισμα.

Οι γηπεδούχοι πήραν άνετα το πρώτο σετ με 25-15. Στο δεύτερο, απέκτησαν σημαντική διαφορά, προηγούμενοι με 12-6 και 16-9, αλλά εκεί άρχισε η αντεπίθεση του ΑΡΗ. Οι «κιτρινόμαυρες» πέρασαν με 16-17 και κράτησαν το προβάδισμα, με 18-20 και 20-22. Η Θήρα ισοφάρισε σε 22-22 και όλα κρίθηκαν στα σημεία. Ο ΑΡΗΣ ήταν πιο αποτελεσματικός και πήρε το σετ με 25-27, κάνοντας το 1-1.

Ο ΑΡΗΣ έχασε μεγάλη ευκαιρία για να κερδίσει το τρίτο σετ. Προηγήθηκε με 1-6, οι γηπεδούχοι πέρασαν με 8-7, αλλά στη συνέχεια τα κορίτσια του Τσιάννη Τσαϊρέλη πήραν τα ηνία. Έφτασαν, μάλιστα, τη διαφορά στους 6 πόντους, για το 12-18, Όμως σ’ εκείνο το σημείο η Θήρα αντεπιτέθηκε. Μετά το 19-21 του ΑΡΗ ισοφάρισε σε 22-22 και πήρε το σετ με 26-24, κάνοντας το 2-1.

Το τέταρτο σετ ξεκίνησε με 2-2. Η Θήρα προηγήθηκε με 5-2 και δεν ξαναέχασε τον έλεγχο. Ο ΑΡΗΣ έμεινε μέσα στο παιχνίδι μέχρι το 13-11. Στη συνέχεια η ομάδα της Σαντορίνης προηγήθηκε με 18-13 και πήρε το σετ με 25-15.

*Οι πόντοι του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 13 άσσους, 67 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν από 4 άσσους, 35 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 25-15, 25-27, 26-24, 25-15.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Μάλφας.

ΑΟ ΘΗΡΑΣ (Γκάιτς): Μεντάρο 28 (21/35 επ., 5 άσσοι, 2 μπλοκ), Μπρίνκμαν 16 (13/33 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 66% υπ. – 28% άριστες), Νογκουέρας 1 (1/2 επ.), Μερτέκη 16 (13/26 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 42% υπ. – 20% άριστες), Χατζηευστρατιάδου 12 (9/16 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 13 (10/16 επ., 3 άσσοι) / Αρτακιανού (λ, 90% υπ. – 80% άριστες), Κούση.

ΑΣ ΑΡΗΣ (Τσαϊρέλης): Κιουτσιούκη 7 (4/7 επ., 3 μπλοκ),  Άγκοστ 17 (16/37 επ., 1 μπλοκ, 41% υπ.-14% άριστες), Κωνσταντινίδου 4 (2/5 επ., 2 μπλοκ), Σίμιτς 9 (6/18 επ., 3 άσσοι), Χοτσαόγλου 6 (6/18 επ., 26% υπ.-07% άριστες), Τσομπανίδου 7 (1/7 επ., 6 μπλοκ) / Ιακωβίδου (λ, 50% υπ.-27% άριστες), Πήττα 1 (1 άσσος), Μυλωνά, Ανθούλη.

ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Γιάννης Τσαϊρέλης (ΑΣ Άρης): «Είναι η τέταρτη φορά φέτος που έχουμε ευκαιρία να προηγηθούμε με 2-1 σετ και τις τέσσερις φορές το χάνουμε. Δικά μας σετ πάνε στον αντίπαλο και από εκεί και μετά πέφτει η ψυχολογία μας. Όταν μπορέσαμε να πιέσουμε από το σερβίς το ματς πήγαινε προς τα εμάς, όμως ο ΑΟ Θήρας έχει έμπειρες αθλήτριες και πήρε τη νίκη. Καλές γιορτές σε όλους με υγεία».

Μπράνκο Γκάιτς (ΑΟ Θήρας): «Κλείνει καλά το 2019 για εμάς. Ο Άρης θεωρώ πως έχει πολύ καλό ρόστερ και ομάδα και τον αδικεί η βαθμολογική του θέση. Πήραμε άλλους τρεις πολύτιμους βαθμούς και πλέον πρέπει να ετοιμαστούμε για έναν δύσκολο δεύτερο γύρο με πολλά εκτός έδρας παιχνίδια. Καλά Χριστούγεννα και ευτυχισμένο το 2020 σε όλους τους Έλληνες».