Βόλεϊ Γυναικών: Ήττα στο τάι μπρέικ για τον ΑΡΗ (2-3)

Η ομάδα Γυναικών Βόλεϊ του ΑΡΗ γνώρισε την εντός έδρας ήττα από τη Θέτιδα με 2-3 σετ, στο κλειστό της Μίκρας, μετά από ένα συναρπαστικό σε εξέλιξη παιχνίδι, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής της Volleyleague.

Η ομάδα του Γιάννη Τσαϊρέλη ισοφάρισε δύο φορές το ματς, όμως δεν κατάφερε να φτάσει στη νίκη. Ήταν το δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι που χάνει ο ΑΡΗΣ στο τάι μπρέικ.

Το πρώτο σετ ξεκίνησε με ισορροπία (4-4), όμως οι φιλοξενούμενες ήταν καλύτερες στη συνέχεια και το πήραν με 18-25.

Στο δεύτερο σετ ο ΑΡΗΣ είχε τον έλεγχο και προηγήθηκε με 6-2 και 9-5. Η Θέτιδα ισοφάρισε σε 16-16, όμως οι «κιτρινόμαυρες» έγραψαν το 23-20 και ισοφάρισαν σε 1-1, με 25-22.

Στο τρίτο σετ ο ΑΡΗΣ έκανε μία από τις μεγαλύτερες ανατροπές της χρονιάς.  Οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 3-11 και 12-20, όμως τα κορίτσια του Τσαϊρέλη με πρωταγωνίστρια τη Σίμιτς έκαναν ένα εντυπωσιακό σερί 10-0 και πέρασαν με 22-20. Σε εκείνο το σημείο δόθηκε υπέρ της Θέτιδας μία φάση που φάνηκε να είναι υπέρ του ΑΡΗ και το σκορ αντί για 23-20 έγινε 22-21. Τελικά το σετ έληξε με 23-25.

Στο τέταρτο σετ η Θέτιδα μετέτρεψε το 6-4 σε 7-9. Ο ΑΡΗΣ έκανε σερί στο κρίσιμο σημείο και μετέτρεψε το 1-15 σε 19-15. Παρότι οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν σε 19-19 και πέρασαν με 21-22, οι «κιτρινόμαυρες» κέρδισαν με 25-23, οδηγώντας το ματς σε τάι μπρέικ.

Εκεί, στην αρχή υπήρχε απόλυτη ισορροπία (3-3 και 5-5), όμως η Θέτιδα πέρασε με 6-11 και 8-13. Ο ΑΡΗΣ μείωσε σε 11-13, όμως δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή και το τάι μπρέικ έληξε 12-15.

Οι πόντοι του ΑΡΗ προήλθαν από 8 άσσους, 57 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και της Θέτιδας προήλθαν από 10 άσσους, 64 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 18-25, 25-22, 23-25, 25-23, 12-15.

ΑΣ ΑΡΗΣ (Τσαϊρέλης): Φάιερς 11 (10/27 επ., 1 μπλοκ, 65% υπ. – 35% άριστες), Κιουτσιούκη 3 (1/4 επ., 2 άσσοι), Άγκοστ 21 (19/42 επ., 2 μπλοκ, 54% υπ. – 27% άριστες), Κωνσταντινίδου 4 (2/5 επ., 2 άσσοι), Σίμιτς 25 (20/54 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Τσομπανίδου 6 (2/7 επ., 4 μπλοκ) / Ιακωβίδου (λ, 54% υπ. – 32% άριστες), Πετρινόλη (λ), Πήττα 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Μιλωνά, Ανθούλη 2 (2/3 επ.).

ΑΣΠ ΘΕΤΙΣ (Νικολάκης): Κωνσταντίνου 19 (18/42 επ., 1 άσσος, 67% υπ. – 38% άριστες), Γεωργιάδου 10 (6/12 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Ριντ 18 (16/34 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 67% υπ. – 47% άριστες), Δρακουλίδου 7 (4/7 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Βλαχάκη 21 (18/39 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Γκουντιμένκο 9 (3/11 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ) / Ξηντάρα (λ, 47% υπ. – 18% άριστες), Σιρίνινα, Ζούρου, Αποστολάκη, Λάβδα.

Οι δηλώσεις

Γιάννης Τσαϊρέλης (ΑΣ ΑΡΗΣ): «Η προσπάθεια που κάναμε δεν έφερε τη νίκη. Θεωρώ πως δεν είχαμε την ίδια διάθεση όλη η ομάδα και δεν το πιστέψαμε όσο έπρεπε ότι μπορούσαμε να το πάρουμε».

Γιάννης Νικολάκης (ΑΣΠ Θέτις): «Ήταν μία πολύ καλή νίκη για την ομάδα μου. Κρατήσαμε την ψυχραιμία μας κυρίως όταν έγινε η ανατροπή στο τρίτο σετ, με τον ΑΡΗ να μπαίνει πολύ δυνατά. Από εκεί και πέρα ήταν ανοιχτό παιχνίδι και δεν πορώ να πω ότι είχε μεγάλη ποιότητα, αλλά αυτό που έχει σημασία τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή είναι η νίκη, η οποία μας βοηθάει για τη συνέχεια του δευτέρου γύρου».