Μπάσκετ Νεανίδων: Ο ΑΡΗΣ πήρε το τοπικό ντέρμπι

Η ομάδα Μπάσκετ Νεανίδων του ΑΡΗ κέρδισε στο τοπικό ντέρμπι τον Π.Α.Ο.Κ., στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του Β’ Γύρου του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΘ.

Οι «κιτρινόμαυρες» είχαν τον έλεγχο του αγώνα μετά από το πρώτο πεντάλεπτο. Στο δεξάλεπτο προηγήθηκαν με 17-11 και στο 18′ ανέβασαν τη διαφορά στους 1 πόντους (34-20), πριν το 34-23 του ημιχρόνου. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο αντίπαλος πλησίασε σε 46-41, όμως ο ΑΡΗΣ κράτησε τη διαφορά στα επίπεδα των 7-10 πόντων και έφτασε στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 17-11, 34-23, 6-1, 57-47.

ΑΡΗΣ (Συρόπουλος-Τσαμπούρη) Δροσούνη 18(2), Κυρπιζλίδου 3, Καρβουνιάδου 20(3), Λαζαρίδου, Στεργάκη 10, Καζαμία 2, Λυκίδου, Βλάχου 2, Εφραιμίδου, Τόλη Ε. 2.

Π.Α.Ο.Κ. (Μασλαρινός-Αγγελίδης) Κουμαντσιώτου 8, Λέξα 10, Μπουτσούκη 3, Σοφιανάκου, Τζέλου 15, Χατζηδάκη, Παντώτη, Μιχαηλίδου Ε. 5(1), Μιχαηλίδου Κ. 6(1).