Μπάσκετ Γυναικών: Ο ΑΡΗΣ πήρε το ντέρμπι με τον Ηρακλή (59-54)

Η ομάδα Μπάσκετ Γυναικών του ΑΡΗ πήρε το ντέρμπι με τον Ηρακλή με 59-54 στο «Nick Galis Hall» και έμεινε μόνη στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας του πρωταθλήματος της Α2, μετά και τη 16η αγωνιστική.

Μετά από ένα αμφίρροπο πρώτο ημίχρονο (26-26), τα κορίτσια του Σίμου Συρόπουλου πήραν τον έλεγχο στην τρίτη περίοδο και μαζί διαφορά 7 πόντων (45-38). Ο ΑΡΗΣ κράτησε το προβάδισμα μέχρι τέλους και έφτασε στη 13η νίκη του σε 16 αγώνες.

Πρώτη σκόρερ του ΑΡΗ ήταν η Μαρίνη με 20 πόντους και ακολούθησε η Σλούκα με 13, ενώ «διψήφια» ήταν και η Τσαμπούρη με 11.

Τα δεκάλεπτα: 12-15, 26-26, 45-38, 59-54.

ΑΡΗΣ (Συρόπουλος): Νταουντάκη, Μαρίνη 20, Παπαϊωάννου 2, Τσαμπούρη 11, Στεργάκη, Σλούκα 13, Βεντούρα 4, Δροσούνη, Νάστου 9(1), Κασαπίδη, Καρβουνιάδου.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Λαμπρόπουλος- Κατωπόδη): Τσουμπερλή 2, Γιαννούδη 1, Μυγδαλιά 8, Βασιλειάδου 6, Τζίκου 6, Σακουλάκη 8(1), Λογδανίδου 10, Θωμά 13(2).