Μπάσκετ Κορασίδων: «Θρίλερ», ανατροπή και ο ΑΡΗΣ πρωταθλητής ΕΚΑΣΘ!

Η ομάδα Μπάσκετ Κορασίδων του ΑΡΗ στέφθηκε πρωταθλήτρια ΕΚΑΣΘ, κερδίζοντας τον Παναθλητικό Πειραματικό με 53-44 στην παράταση (κανονικός αγώνας 41-41).

Η αναμέτρηση ήταν συναρπαστική. Ο ΑΡΗΣ πήρε προβάδισμα, όμως είδε τον Παναθλητικό να περνά με 33-38 στην τέταρτη περίοδο. Όμως τα κορίτσια της Παναγιώτας Τσαμπούρη και του Σίμου Συρόπουλου δεν το έβαλαν κάτω. Γύρισαν το ματς και κατέκτησαν τον τίτλο στην παράταση. Ο ΑΡΗΣ θα πάρει μέρος στην τελική φάση του πρωταθλήματος, με στόχο την πανελλήνια πρωτιά.

Ο Παναθλητικός αιφνιδίασε τον ΑΡΗ στο ξεκίνημα και προηγήθηκε με 1-8, όμως η συνέχεια ανήκε στις «κιτρινόμαυρες». Μέχρι τυο τέλος της πρώτης περιόδου, ο ΑΡΗΣ έκανε ένα σερί 16-0, το οποίο του έδωσε την ευκαιρία να προηγηθεί με 17-8.

Ο ΑΡΗΣ κράτησε σημαντικό προβάδισμα για μεγάλο μέρος της δεύτερης περιόδου και προηγήθηκε με 19-10 και 21-13, όμως ο Παναθλητικός αντεπιτέθηκε και μείωσε σε 21-20. Το ημίχρονο έληξε με τον ΑΡΗ να είναι μπροστά 23-20.

Ο Παναθλητικός πέρασε με 25-26 αλλά ο ΑΡΗΣ αντέδρασε και πέρασε με 30-26. Με συνεχόμενες βολές, το τρίτο δεκάλεπτο έληξε στο 30-29.

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου ο αντίπαλος πέρασε με 30-35. Ο ΑΡΗΣ δεν μπορούσε να βρει το δρόμο προς το καλάθι και το σκορ έγινε 33-38. Η Καρβουνιάδου με τρίποντο μείωσε σε 37-39 και η Κυρπιζλίδου με 2/2 βολές ισοφάρισε σε 39-39. Η Δροσούνη με βολές έκανε το 41-40 αλλά μετά από λάθος του ΑΡΗ, η κανονική διάρκεια έληξε 41-41.

Ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε 44-41 και 46-42 στα 2΄’ πριν το τέλος της παράτασης και η Αθανασίου έγραψε το 48-42. Η Τόλη έκανε το 50-44 στα 29’’ πριν τη λήξη και η ίδια έκανε το κλέψιμο και με βολές το 53-44, για να φτάσει ο ΑΡΗΣ στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 17-8, 23-20, 30-29, 41-41 (κ.δ.), 53-44.

ΑΡΗΣ (Τσαμπούρη-Συρόπουλος): Καρβουνιάδου 14(2), Κυρπιζλίδου 4, Παρακεντέ, Αθανασίου 2, Καπουκρανίδου, Ατζέμη, Δροσούνη 16(1), Σκανδαλάρη, Βλάχου 5, Εφραιμίδου 6, Ρίμπα, Τόλη 6

ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ (Μακρής-Διαβολεμένου): Σαριδάκη, Αντωνίου 4(1), Μπαξεβάνου 11(2), Τσαγκαράκη, Παπαδοπούλου, Καρακίτσου, Καρύδα, Σβορώνου 18, Τσινασλανίδου, Σταματάκη 6, Σύρπα 5, Κοφινά.