Μπάσκετ Εφήβων: Φινάλε με ήττα

Η ομάδα Μπάσκετ Εφήβων του ΑΡΗ ολοκλήρωσε με ήττα τις υποχρεώσεις της στο Final Four της ΕΚΑΣΘ, χάνοντας από τη ΔΕΚΑ με 60-72.

Οι «κιτρινόμαυροι» ξεκίνησαν τον αγώνα με 15-0, όμως δεν κατάφεραν να συνεχίσουν στον ίδιο ρυθμό. Το δεκάλεπτο έκλεισε με 19-16. Στη δεύτερη περίοδο, ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 27-22 αλλά η ΔΕΚΑ αντέδρασε και μείωσε σε 31-30 με τη λήξη του ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου η ΔΕΚΑ προηγήθηκε με 31-38. Ο ΑΡΗΣ αντέδρασε και πέρασε με 43-41 και το 30’ βρήκε το σκορ στο 45-46. Οι «κιτρινόμαυροι» έμειναν κοντά ως το 55-57, όμως στη συνέχεια ένα σερί έδωσε στον αντίπαλο σημαντική διαφορά και του χάρισε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 31-30, 45-46, 60-72.

ΑΡΗΣ: Ζεϊμπέκης 5 (1), Σκουλαριώτης 2, Βασιλειάδης, Καλαϊτζάκης 1, Βουρτζούμης 11 (2), Ανδρέου 13 (1), Παπαδόπουλος 6, Χρυσανθάκης 2, Νετζήπογλου 18, Πανούδης, Γκοτζαμανίδης 2, Σανκαρέ.

ΔΕΚΑ: Μπόλδογλου 6, Φωταρούδης, Τσιμερίκας 2, Τσιροπούλης Ι. 4, Τσιροπούλης Μ. 10 (1), Παπασάβογλου Αν. 9 (1), Θεογιάννης 18 (3), Καρυώτης, Σαμοντούροβ 2, Παπασάβογλου Αρ. 17 (3), Καλαποθαράκος 4.