Μπάσκετ Κορασίδων: Επιβλητικός ο ΑΡΗΣ με Ηρόδοτο (63-37)

Η ομάδα Μπάσκετ Κορασίδων του ΑΡΗ έκανε επιβλητική εμφάνιση στην 3η αγωνιστική της τελικής φάσης του Πανελληνίου Πρωταθλήματος και κέρδισε άνετα τον Ηρόδοτο με 63-37. Οι «κιτρινόμαυρες» μετρούν δύο νίκες και μία ήττα ως τώρα στους αγώνες και βρίσκονται στο δρόμο για ένα μετάλλιο.

Τα κορίτσια της Παναγιώτας Τσαμπούρη πήραν τον έλεγχο από το ξεκίνημα και δεν τον έχασαν ποτέ. Μοναδικό «μελανό» σημείο ο τραυματισμός της Δροσούνη, η οποία αποχώρησε στο τρίτο δεκάλεπτο και με την ομάδα να έχει «καθαρίσει» τη νίκη, δε χρησιμοποιήθηκε ξανά.

Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 6-12 και 8-20, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο 10-22. Οι «κιτρινόμαυρες» κράτησαν τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα (15-25) και έκλεισαν το ημίχρονο στο 22-34.

Ο ΑΡΗΣ μπήκε πολύ δυνατά και στο τρίτο δεκάλεπτο και στα μέσα του προηγήθηκε με 23-43. Τα κορίτσια της Παναγιώτας Τσαμπούρη δεν έριξαν ρυθμούς και το τέλος της τρίτης περιόδου τα βρήκε στο +22 (29-51).

Τίποτα δεν άλλαξε στην τέταρτη περίοδο και στα μισά της ο ΑΡΗΣ ήταν στο 32-54, φτάνοντας εύκολα στη νίκη η οποία τον έβαλε για τα καλά στο «παιχνίδι» του μεταλλίου.

Τα δεκάλεπτα: 10-22, 22-34, 29-51, 37-63.

Ηρόδοτος (Σταυρακάκη): Στεφανάκη Ε. 5, Ορφανού 2, Στεφανάκη Ι. 5(1), Σηφάκη, Μανουκάκη 10(1), Πετράκη, Γιαπεντζάκη, Δημητρουλάκη, Γιγουρτάκη, Διβίνη 8(2), Γεωργιάδη 7, Περισυνάκη.

ΑΡΗΣ (Τσαμπούρη): Καρβουνιάδου 17(2), Κυρπιζλίδου 9(16 ρ.), Παρακέντε, Αθανασίου 2, Καπουκρανίδου 4, Ατζέμη 1, Δροσούνη 12(1), Σκανδαλάρη, Βλάχου 2, Εφραιμίδου 9, Ρίμπα 5(1), Τόλη 2.

Δείτε το photostory της νίκης του ΑΡΗ στη σελίδα του Α.Σ. στο facebook.