Μπάσκετ Γυναικών: Άνετη πρόκριση για τον ΑΡΗ στις Σέρρες

Θριαμβευτική πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου πήρε η ομάδα Μπάσκετ Γυναικών του ΑΡΗ, η οποία κέρδισε με 51-74 τον Πανσερραϊκό, στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής του πρώτου γύρου της διοργάνωσης.

Η καλή μέρα φάνηκε από το πρωί για τον ΑΡΗΣ ΔΟΜECO, ο οποίος προηγήθηκε με 24-12 στο πρώτο δεκάλεπτο. Τα κορίτσια του Σίμου Συρόπουλου κράτησαν το προβάδισμα στο ημίχρονο (34-26) και το αύξησαν στην Τρίτη περίοδο (55-36), φτάνοντας, τελικά, άνετα στη νίκη.

Στην επόμενη φάση ο ΑΡΗΣ θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας το νικητή της αναμέτρησης ΜΕΝΤ – Πανόραμα.

Τα δεκάλεπτα: 12-24, 26-34, 36-55, 51-74.

ΜΓΣ ΠΑΝΣΕΡΡΑΙΚΟΣ (Τατιτζικίδης): Χωλοπούλου 8, Θανοπούλου 10, Μαμούδη, Βαρούτη, Μπακιρτζίδου 9, Βαρούτη Α, Σιακκα, Πελτέκη 8, Κεφαλά, Πιτσιάβα 12, Δαμιανάκου, Γκέκα 4.

ΑΡΗΣ (Συρόπουλος): Στεργάκη 10, Κυρπιζλίδου 3, Νάστου 13(2), Μαρίνη 11, Εφραιμίδου 2, Τσαμπούρη 5(1), Παπαϊωάννου 6, Σλούκα 13, Βλάχου, Δροσούνη 4, Ατζέμη 3, Καρακούλα 4.