Βόλεϊ Γυναικών: Με ψυχή χιλίων λεόντων πήρε την πρόκριση ο ΑΡΗΣ!

Η ομάδα Βόλεϊ Γυναικών του ΑΡΗ είχε ψυχή χιλίων λεόντων και πήρε την πρόκριση στη β΄ φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, κάνοντας τρομερή ανατροπή κόντρα στην ΑΕΚ, την οποία κέρδισε στο «χρυσό» σετ (κανονική διάρκεια, 3-1).

Τα κορίτσια του Θανάση Δράμπα χρειάζονταν νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ για να οδηγήσουν την πρόκριση στο «χρυσό» σετ. Έχασαν το πρώτο, όμως δε λύγισαν. Ισοφάρισαν σε 1-1 και έκαναν μεγάλες ανατροπές στο τρίτο και τέταρτο σετ, όπου βρέθηκαν να χάνουν με πέντε και τέσσερις πόντους αντίστοιχα! Η αναμέτρηση πήγε στο «χρυσό» σετ, όπου ο ΑΡΗΣ κυριάρχησε πλήρως και πήρε μεγάλη πρόκριση.

Ο ΑΡΗΣ βρέθηκε να χάνει με 12-18 στο πρώτο σετ. Όμως «επέστρεψε» και ισοφάρισε σε 19-19 και 21-21. Η ΑΕΚ ήταν πιο ψύχραιμη στο τέλος και πήρε το σετ με 23-25.

Το δεύτερο σετ ήταν μονόλογος για τον ΑΡΗ μετά από το ξεκίνημα. Τα κορίτσια του Δράμπα μετέτρεψαν το 12-10 σε 17-11 και παρά την προσπάθεια αντεπίθεσης της ΑΕΚ που μείωσε σε 23-20, πήραν το σετ με 25-21.

Στο τρίτο σετ ο ΑΡΗΣ έκανε τη μεγάλη ανατροπή. Βρέθηκε πίσω με 13-18 και 17-21, όμως βρήκε τα ψυχικά αποθέματα για να κάνει την αντεπίθεση, να περάσει με 23-22 και να πάρει το σετ με 25-23.

Το τέταρτο σετ «έσπασε καρδιές». Ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 11-6, όμως οι φιλοξενούμενες όχι μόνο αντεπιτέθηκαν, αλλά πέρασαν με 16-20. Στο 20-23 ο ΑΡΗΣ ήταν σε δύσκολη θέση, όμως δείχνοντας μεγάλα ψυχικά αποθέματα, έκανε ένα σερί 5-0 και έκανε το 25-23, οδηγώντας τον αγώνα στο «χρυσό σετ».

Ο ΑΡΗΣ με εξαιρετικό μπλοκ μετέτρεψε το 2-2 σε 4-3 και έχοντας το μομέντουμ, πήρε διαφορά τριών πόντων (7-4). Άλλοι δύο υπερπολύτιμοι πόντοι έγραψαν το 9-4 και ο ΑΡΗΣ διατήρησε το προβάδισμα των πέντε πόντων, κάνοντας το 11-6. Η ΑΕΚ μείωσε σε 11-8, όμως η αντίδραση των γηπεδούχων ήταν άμεση, για το 13-8, και η νίκη ήρθε με 15-9.

*Οι πόντοι του ΑΡΗ προήλθαν από 6 άσσους, 67 επιθέσεις, 21 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και της Α.Ε.Κ. προήλθαν από 8 άσσους, 63 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (22-25, 25-21, 25-23, 25-23), Χρυσό σετ: 15-09

Α.Σ. ΑΡΗΣ (Θανάσης Δράμπας): Ανθούλη 21 (15/34 επ., 6 μπλοκ), Έβανς 27 (25/43 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 58% υπ.), Κιουτσιούκη 9 (5/6 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Τζούριτς 11 (5/16 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Σαβάρ 20 (16/33 επ., 4 μπλοκ, 40% υπ.) / Ρόγκα (λ, 71% υπ.), Πήττα 2 (2 άσσοι), Τερζίου.

Α.Ε.Κ. (Κώστας Αρσενιάδης): Διάλλα 12 (11/21 επ., 1 μπλοκ), Καββαδία 11 (6/18 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Πέροβιτς 18 (17/40 επ., 1 μπλοκ), Πιρβ 20 (15/39 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 36% υπ.), Ράπτη 7 (7/18 επ., 63% υπ.), Τσοχατζή 7 (5/6 επ., 2 άσσοι) / Μπελιά (λ, 52% υπ.), Μερκούρη 1 (1 άσσος), Ραμντίν 2 (2/3 επ.).