Ξιφασκία: Στο Τop «16» της Ευρώπης ο Θωμάς Αβραάμ Γρόλλιος στο Eυρωπαϊκό Πρωτάθλημα (pics)

Οι δύο αθλητές του τμήματος Ξιφασκίας του ΑΡΗ και μέλη της Εθνικής ομάδας, Θωμάς Αβραάμ Γρόλλιος και Γκυ Γεώργιος Λεωτόν, συμμετείχαν στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ξιφασκίας στο Ταλίν της Εσθονίας.

Και οι δύο αθλητές πέρασαν τη φάση των ομίλων με τον Γκυ να κερδίζει στα 3 από τα 6 παιχνίδια και τον Θωμά στα 2 από τα 6. Στην φάση των νοκ άουτ ο Γκυ Λεωτόν δεν κατάφερε να περάσει στο ταμπλό των “32” και έτσι βγήκε 41ος στην τελική κατάταξη. Ο Θωμάς Γρόλλιος κέρδισε 2 παιχνίδια και κατάφερε να μπει στους «16» της διοργάνωσης. Για την πρόκριση του στους «8» αγωνίστηκε με τον Ρουμάνο Casian Cidu (νούμερο 5 στην ευρωπαϊκή κατάταξη και νούμερο 2 στο πρωτάθλημα) όπου δεν μπόρεσε να κάνει την υπέρβαση και έτσι κατέκτησε την 16η θέση.

Οι αθλητές μας συμμετείχαν και στο ομαδικό με ακόμη δύο αθλητές όπου κατέκτησαν την 11η θέση μεταξύ 18 ομάδων.

Ο ΑΣ ΑΡΗΣ και Το τμήμα ξιφασκίας ευχαριστούν θερμά τον προπονητή Παναγιώτη Τελιπορανίδη για την προσπάθεια που έχει καταβάλει όλη τη χρονιά καθώς και τον προπονητή Γιώργο Τσουρούτα. Ευχόμαστε ακόμη περισσότερες επιτυχίες στο μέλλον σε όλους τους αθλητές μας.